Skuteczne leczenie często zależy od lekarza. Dotyczy to praktycznie wszystkich rodzajów schorzeń, od urazów kręgosłupa po choroby trzustki, na problemach ze wzrokiem kończąc. Warto wiedzieć zatem, czym dokładnie zajmuje się endokrynolog i kiedy należy rozważyć wizytę u takiego specjalisty. W niniejszym artykule postaramy się ten temat przybliżyć.
Spis treści
Jakie choroby leczy endokrynolog w Katowicach?
Poradnia endokrynologiczna w Katowicach to miejsce, gdzie leczy się schorzenia związane z wewnętrznymi elementami naszego ciała, które z kolei są związane z hormonami. Produkcja hormonów zostaje zaburzona choćby w przypadku, gdy występuje niedoczynność tarczycy. Efektem tego zjawiska jest między innymi niewłaściwe działanie procesów metabolicznych w naszym organizmie. Poza tym endokrynolog w katowicach specjalizuje się w leczeniu przysadki mózgowej, nadnerczy czy choćby łożyska kobiet w ciąży, a nawet jąder i jajników.
Centrum medyczne, prowadzące badania endokrynologiczne, jest więc przeznaczone dla osób, które mają problemy z powodu nieprawidłowego wydzielania i dystrybucji hormonów. Przyczyny takich zjawisk analizuje lekarz endokrynolog i na tej podstawie określa zalecenia. Nie jest to jednak proste. Zaburzenia hormonalne mają bowiem duży wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, a zakres tej dziedziny jest doprawdy szeroki. Zarówno choroba Hashimoto, jak i zaburzenia miesiączkowania czy nadmierne owłosienie mogą być leczone na oddziale endokrynologii. W związku z tym endokrynolodzy często łączą specjalizacje, aby móc zwiększyć swoją skuteczność w poszczególnych przypadkach.
Pierwsza konsultacja w poradni endokrynologicznej
Problemy zdrowotne związane z hormonami są niekiedy trudne do zdiagnozowania, to fakt. Efekty chorób wewnętrznych mogą być mylone z innymi zjawiskami. Jak wspomnieliśmy wcześniej, działania z zakresu endokrynologii mieszczą się w dość szerokich ramach. Nic zatem dziwnego, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że w naszym przypadku spadek masy ciała może mieć związek z zaburzeniami układu dokrewnego (inna nazwa układu hormonalnego). Dlatego warto wybrać się do endokrynologa, jeśli tylko mamy jakieś podejrzenia wystąpienia zaburzeń hormonalnych. Niestety, poprawna diagnostyka problemu zwykle okazuje się długa…
W związku powyższym wiele osób decyduje się na konsultacje w prywatnej placówce. To znacząco skraca czas oczekiwania na wyniki, a i umówienie wizyty jest bardziej elastyczne. Pierwsze spotkanie ze specjalistą często pozwala określić, na czym mniej więcej stoimy. Do tego jednak musimy się przygotować. Doświadczony endokrynolog powinien poznać jak najwięcej szczegółów. Dokładne opisanie objawów ma znaczenie. To samo dotyczy pewnych obserwacji, jakich dokonaliśmy w ostatnim czasie. Jeśli coś niepokojącego zostało przez nas zauważone, jak najbardziej warto o tym poinformować endokrynologa. Do tego warto również wykonać morfologię krwi czy badania na obecność przeciwciał przeciwtarczycowych.
Badanie endokrynologiczne w praktyce
Endokrynolog na samym początku przeprowadza z nami dokładny wywiad. Każdy szczegół się liczy. Specjalista musi dogłębnie zrozumieć problem. Wykonuje USG tarczycy, analizuje wyniki badania krwi, przeprowadza biopsję… to kompleksowa procedura. Jej celem jest rozwianie pewnych niejasności, co może zostać podparte kolejnymi badaniami. Nierzadko zalecane są również konsultacje u specjalisty innego typu, aby wykreślić wpływ niektórych schorzeń. Nam pozostaje już tylko wykonać zalecenia i za jakiś czas zgłosić się na kontrolę. Na jej podstawie endokrynolog może zlecić dodatkowe czynności.