Hematologia zajmuje się chorobami krwi oraz układu krwiotwórczego. Na schorzenia hematologiczne zapada coraz więcej osób, ale na szczęście widać spory postęp w ich skutecznym leczeniu, zwłaszcza gdy nowotwór zostanie wykryty na wczesnym stadium rozwoju. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u hematologa?
Spis treści
Jakimi schorzeniami zajmuje się lekarz hematolog?
Skierowanie do hematologa najczęściej dostają osoby, u których stwierdzono nieprawidłowości w wynikach ogólnego badania krwi. Schorzenia krwi i układu krwiotwórczego, których diagnozowaniem oraz leczeniem zajmuje się hematologia, to m.in.:
- niedokrwistość
- białaczki (np. ostre szpikowe, przewlekłe, ostre limafatyczne)
- chłoniaki (np. węzłowy strefy brzeżnej, limfoplazmocytowy, Burkitta, skórny, Hodgina)
- szpiczak mnogi
- skazy krwotoczne
- nadpłytkowość samoistna
- trombofilia
- mastocytoza układowa
Jak leczy się choroby hematologiczne?
Diagnostyka obejmuje szczegółowe badania krwi oraz układu krzepnięcia, czasami wykonuje się też biopsję szpiku kostnego lub węzłów chłonnych i badania genetyczne. Ponadto hematolog przeprowadza szczegółowy wywiad, głównie pod kątem chorób hematologicznych i onkologicznych w rodzinie pacjenta. Na konsultację można się umówić m.in. w Poradni Hematologii Ogólnej i Onkologicznej Onkolmed.
Nowotwory krwi leczy się radioterapią, chemioterapią, immunoterapią. W przypadku białaczek, chłoniaków, szpiczaka plazmocytowego i zespołów mieloproliferacyjnych przeprowadza się przeszczep szpiku kostnego. Rokowania są najlepsze u osób z nowotworem zdiagnozowanym we wczesnym stadium.
Kiedy zgłosić się do hematologa?
Schorzenia hematologiczne mogą dawać liczne objawy, jednak często nie wydają się one na tyle groźne, by pójść z nimi do lekarza. U pacjentów hematologicznych zazwyczaj obserwuje się przewlekłe zmęczenie, senność, częste infekcje, spadek masy ciała, brak apetytu, krwawienia z nosa lub dziąseł, skłonność do tworzenia się siniaków, bladość skóry i błon śluzowych, obniżenie nastroju i stany depresyjne. Objawy te nie muszą zawsze świadczyć właśnie o chorobie hematologicznej, ale gdy trwają dłużej niż 3 tygodnie, powinien je sprawdzić lekarz. Podstawą profilaktyki jest regularnie wykonywana morfologia krwi.
Źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/niezbednik-pacjenta/lekarz-hematolog-czym-zajmuje-sie-hematologia-aa-DK1n-AMS8-QiKA.html
https://www.mp.pl/pacjent/poradnik-swiadomego-pacjenta/302834,hematolog-czym-sie-zajmuje-i-jakie-choroby-leczy-hematolog