Coraz częściej mówi się o wizytach u psychologa i wsparciu psychologicznym. Coraz więcej osób uczęszcza na psychoterapię i chwali sobie jej efekty. Ty również rozważasz zasięgnięcie po pomoc i zastanawiasz się, na czym polegają porady psychologiczne? W jaki sposób psycholog może Ci pomóc? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Spis treści
Jak przebiega wizyta u psychologa?
Wizyty u psychologa znacznie się od siebie różnią. Dostępna jest zarówno pomoc psychologiczna on-line, jak i ta stacjonarna. Pierwsza wizyta u specjalisty jest zawsze wizytą zapoznawczą. Psycholog chce poznać Ciebie i szczegóły dotyczące Twojego życia. Chce wiedzieć, dlaczego zdecydowałeś się sięgnąć po pomoc psychologiczną i jakie objawy utrudniają Ci codzienne życie (o ile tak jest).
Podczas pierwszej sesji, specjalista spyta o Twoją pracę, relacje i codzienne życie. Może zapytać także o przeszłość, w tym Twoje dzieciństwo, które bardzo często rzutuje na aktualne życie.
Dodatkowo podczas tej wizyty dowiesz się, jak będą wyglądać kolejne wizyty oraz na czym polegają. Psycholog Warszawa z pewnością wspomni o tajemnicy zawodowej. Osoba ta jest zobowiązana do zachowania w tajemnicy wszystkiego, co jej powiesz (wyłączając sytuacje, w której specjalista uzna, że Twoje życie lub zdrowie jest zagrożone i będzie chciał poinformować o tym np. służby medyczne).
W jaki sposób psycholog pomaga?
Wizyty u psychologa opierają się na rozmowach, wnioskach, wdrażaniu zmian i wykonywaniu zadań. Każda wizyta jest nastawiona na diagnozę oraz wprowadzenie zmian. Pacjent opowiada o swoich problemach, a psycholog zadaje odpowiednie pytania. Mają one na celu nie tylko zdiagnozowanie problemu, ale także uświadomienie pacjentowi genezy problemu.
Kiedy psycholog dobrze pozna pacjenta oraz problemy, z jakimi się boryka, wizyty będą miały na celu poprawę komfortu życia pacjenta. Pacjent będzie dokonywał refleksji i wyciągał wnioski z rozmów. Psycholog zasugeruje, jakie zmiany może wprowadzić pacjent do swojego codziennego życia, by pozbyć się dotychczasowych problemów.
Warto zaznaczyć, że psycholog nie jest osobą, która ocenia i komentuje. Nie musisz martwić się o to, że poczujesz się jakkolwiek oceniony. Psycholog jest profesjonalistą, który ma Ci pomóc, a nie pogorszyć Twoje samopoczucie. Taka osoba na co dzień pracuje z różnymi pacjentami, doskonale zna różnorodne choroby i problemy. Możesz mieć pewność, że nie zostaniesz uznany za dziwnego, gorszego czy nienormalnego.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychologa?
Psycholog jest osobą wyedukowaną w kierunku niesienia pomocy osobom borykającym się z problemami emocjonalnymi i psychologicznymi. Posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności, dzięki czemu jest w stanie pomóc Ci zrozumieć oraz przepracować wszelkie trudności.
Dodatkowo jest to niezależny obserwator, zapewniający bezstronne wsparcie. Czasami zdarza się, że pacjent obwinia innych za swoje problemy, np. partnera, rodziców czy rodzeństwo. Psycholog będzie w stanie spojrzeć na sytuację obiektywnie i ocenić, gdzie tak naprawdę leży problem i w jaki sposób można go rozwiązać.
Dzięki regularnym wizytom u psychologa będziesz mógł zacząć rozwiązywać swoje problemy. Przezwyciężysz traumy i podniesiesz komfort swojego życia. Warto pamiętać, że dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne. Wizyta u psychologa powinna więc być naturalną czynnością, jaką wykonujesz, zauważając u siebie objawy, takie jak niechęć do życia, agresja, apatia czy lęki.
Po pomoc psychologiczną może sięgnąć każdy, niezależnie od wieku czy sytuacji. Nawet jeśli poważne problemy psychiczne Cię nie dotyczą, ale są obszary w Twoim życiu, które od dawna Ci przeszkadzają – psycholog również pomoże Ci wprowadzić odpowiednie zmiany. Jeśli z kolei specjalista uzna, że lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie wizyta u psychiatry lub psychoterapeuty, z pewnością Cię o tym poinformuje.